Tazı Kanyonu

Tazı kanyonuna gitmek epeydir listemizdeydi; ilk kez 2 sene kadar önce duymuştum, sık sık da sosyal medyada muhteşem fotoğraflarına denk geliyorum. O yüzden bir gidip görelim, gitmişken de  yürüyüş yapalım dedik. Mart ayının başında da gitme şansımız oldu, Korona da daha ülkemize uğramamıştı o güzel zamanlarda 😄.

Her ne kadar Antalya’da oturuyoruz, bize kolaydı gitmek demek istesem de, zahmetli bir yolu var. Köprülü Kanyona doğru devam ediyorsunuz, bir noktadan sonra tabelalar başlıyor ama dediğim gibi uzun ve zahmetli bir yol. Tazı kanyonunda da kalabalıktan ve fotoğraf çekme yarışından dolayı aradığım huzuru bulamadım ama sonrasında yaptığımız yürüyüş çok ama çok güzeldi. Yani değdi mi? Değdi o yola 😉

  • Tazı Kanyonu

Tazı Kanyonu

Asfalt yol bitince bir gözlemeci var, biz arabamızı buraya bırakmaya karar verdik. Ki kanyondan yeni dönen biri bizi uyardı, arabanızın altı yüksek hiç yürümeyin, soluksuz kalırsınız diye. Yani yürümeyi sevmeyenler ve arabası uygun olanlar diğer gözlemeciye kadar yürümek yerine arabayla da gidebilirler. Ama biz yürümeyi seviyoruz ve toplam 20 dakikada Tazı Kanyonuna varıyoruz.

Burası maalesef beklentimi karşılamıyor, çok çok güzel ama insan sesinden pek keyif vermedi. 

Biz de biraz ileride aradığımız huzuru buluyoruz, hatta o kadar güzel ki meditasyon yapıyoruz bu noktada😊

Daha sonra geldiğimiz yoldan geri dönüyoruz.

  • Tazı Kanyonu
  • Tazı Kanyonu
  • Tazı Kanyonu

Tazı 2

Gözlemecinin oradan Tazı 2 ye doğru yürüyüşe başladık, yolda kırmızı-beyaz işaretler de var ama biz wikilocdan bir rotayı takip ettik. Benzer noktalardan geçiyorlar.

Yürüyüşümüz molalarla birlikte toplam 2.5 saat sürdü. Ortalama yarımşar saatlik yürüyüşlerle mola noktalarına ulaştık ve toplam 3 kez mola verdik. İlk iki molamızı kanyonun kenarında verdik, son molamızıysa dönüş yolundaki düzlükte. Bu yoldan dönünce gözlemeciyi işletenler biraz şaşırdı, orasının yolunun da açılacağını müjdelediler. Kimin yaptıracağını sorduğumuzda da kendiliğinden olduğunu öğrendik. 🤔Bu kısmın da ATV araçlarıyla ve insan kalabalığı ile bozulacağını duymak biraz can sıkıcı ama yürümeyi sevenler için hala çok keyifli bir rota. 

  • Tazı Kanyonu
  • Tazı Kanyonu
  • Tazı Kanyonu
  • Tazı Kanyonu
  • Tazı Kanyonu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.